Beata Hlavenková 

Beata Hlavenková (* 1978) je česká jazzová pianistka a skladatelka. Vystudovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, v roce 2004 dokončila studia na univerzitě v Massachusetts v oboru kompozice, jazzová kompozice a aranžování. 

Od roku 2005 spolupracuje s Lenkou Dusilovou. Tato spolupráce vyústila ve velmi originální projekt Eternal Seekers, na kterém se Beata podílela autorsky, hráčsky i aranžérsky. Zvuk stejnojmenné desky tu významně ovlivnil také klarinetový kvartet Clarinet Factory.

Beata také hraje na dvou deskách Věry Martinové, se kterou odjela v roce 2006 turné. Kromě výše jmenovaných Beata spolupracuje se spoustou dalších nejen jazzových hudebníků a ansámblů: například s Yvonne Sanchez, Katkou Šarkozi, Ondřejem Konrádem, Vertigo Quintetem, Davidem Dorůžkou, Benediktou, Toxique, Triny, Leonou Prokopcovou, Ondřejem Rumlem a dalšími.

Působí také jako hudební pedagog, v současné době vyučuje na New York University v Praze. 

V roce 2009 jí u hudebního vydavatelství Animal Music vyšla deska Joy for Joel, která se natáčela ve Spojených státech. Na desce hraje s trumpetistkou Ingrid Jensen a saxofonistou Richem Perry.

Je autorkou liturgie, která vyšla roku 2005 v Evangelickém kancionálu pro luterské církve ve Slezsku.

V roce 2013 vydala album Theodoros oceněné Andělem v kategorii Jazz & blues, v roce 2016 vydala album Scintilla.

S manželem Patrikem Hlavenkou má dva syny.

 

Tomáš Novotný

Doc. ThDr. Tomáš Novotný přednáší na katedře filozofie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Vystudoval skladbu, dirigování a hru na lesní roh na konzervatoři v Praze. Po absolutoriu pokračoval ve studiu na Evangelické bohoslovecké fakultě v Praze, kde také získal doktorát v oboru Starého zákona (Hebrejské mudrosloví). Již v době studia se také díky svému intenzivnímu zájmu o hebrejštinu stal spoluautorem Ekumenického překladu Bible. Deset let působil jako sbormistr dívčího vokálního souboru Adash. Je předním českým odborníkem na židovskou hudbu, její historii a interpretaci. V současné době vede soubor Noach.

 

Shum Davar

Kapela s názvem Shum Davar, vystupuje v mezinárodním obsazení (Bělorusko, Gruzie, Slovensko a Česká republika).  její zvuk je charakteristický mísením vlivů lidové hudby z různých koutů střední a východní Evropy, zejména klezmeru, romské, slovenské, balkánské a běloruské hudby. 

 

Simcha

Kapela Simcha je seskupení šesti žen, které podlehly kouzlu židovské hudby a rozhodly se tento žánr interpretovat. U zrodu kapely stála Gabriela, Krystyna a Lenka, jež spolu působily v ženském vokálním sboru Adash, věnujícímu se interpretaci židovských písní́. Odtud byl už jenom krůček k seznámení se také s instrumentálním židovským folklorem neboli klezmerem. Spolu s Jaroslavem Podžorskim, Jindřichem Schwarzem a Terezou, kteří měli pro změnu bohaté zkušenosti s moravskou, slezskou a slovenskou lidovou hudbou, založili koncem roku 2007 kapelu Simcha a zahájili tak plodnou spolupráci, jejímž výsledkem byla mimo jiné dvě alba. První CD s názvem Chiribim vydala kapela v roce 2010 a koncem roku 2015 přichystala pro své příznivce druhou desku nesoucí název Oyf a Veg (Na cestě). Jak název druhé desky napovídá, seskupení si prošlo v posledních letech rozmanitou cestou, v rámci níž došlo i k určitým obměnám v jeho složení. Muži se na pomyslném rozcestníku oddělili a ke skupině se přidaly Jitka a Kateřina. Kapela hraje od roku 2016 tedy v čistě ženském obsazení. Slovo Simcha je hebrejského původu a znamená radost. Cílem muzikantek je totiž prostřednictvím klezmerové hudby předat svému publiku alespoň tolik radosti, jakou činí hra jim samotným.

Ženský pěvecký sbor Dobroslava Lidmily Ostrava


Ženský komorní sbor Dobroslava Lidmily je stabilní, kvalitní těleso, v němž vládne přátelský duch, sbor, který obohacuje život členek a vystoupeními plnými energie a neskrývané radosti i jejich posluchače. Působí pod uměleckým vedením Petry Kubenkové.