Přednášející

Karol Sidon

Karol Sidon (*9.8.1942), hebrejským jménem Efraim ben Alexander, je vrchní zemský rabín a bývalý pražský rabín, spisovatel, dramatik, bývalý chartista a disident. (fotografie Vladislav Faigl)

Alexandr Tomský

Politolog, filozof, nakladatel. Alexander Tomský pracoval po studiu ekonomie a filosofie v Anglii (1968 -75) v ústavu Keston College, kde se zabýval výzkumem církve a státu, státního ateismu a náboženské opozice ve střední Evropě. Založil a vedl exilový, konzervativní časopis a nakladatelství Rozmluvy (1980-90), po převratu ředitel nakladatelství Academia. Přednášel na N. Y. University v Praze. Léta publikuje glosy a politické komentáře v českých médiích (LN, Kontexty, Echo, Novinky.cz).
Vybral a přeložil rozsáhlý výbor z publicistiky G. K. Chestertona „Úžas, radost a paradoxy.”  Jak sám říká: " to je to nejlepší, co jsem v životě udělal". 
(fotografie Hans Štembera - použito s laskavým svolením autora)
 
 

 

David Shorf

Izraelská tématika na Templfestu bude tentokrát zastoupena přednáškou, která nám přiblíží tento stát a jeho armádu z první ruky. O svých osobních zkušenostech nám bude povídat ostravský rodák, novinář a bývalý izraelský voják David Shorf.
Jeho charakteristickým rysem je srovnat absolutně cokoliv s příslušnou situací v izraelské armádě. Například hebrejská vojenská fráze z přijímače „ein lo yachol, yesh rak lo rotze“ neboli „neexistuje už nemůžu, existuje jen nechci“. V Izraeli studoval anglickou literaturu, sloužil v armádě, ale po šesti letech se rozhodl vrátit do Čech. Chyběly mu tam tři základní životní vášně: lední hokej, science fiction a heavy metal. Našel se v novinařině, která ho bavila dlouhých patnáct let. 10 let pracoval jako zástupce šéfredaktora Lidových novin.